פורסם ב”גלובס”
8.12.2011

“בחיים יש טוב ורע, יש מוסרי ולא מוסרי וחלק מהעניין הזה הוא להיאבק נגד הרע; אני חשדנית מאוד כלפי תרומות של תאגידים לקהילה”, כך אמרה הערב (ה’), יו”ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ’, בכנס השנתי “דיבור חדש” של המרכז האקדמי למשפט ולעסקים.

“ישראל זאת מדינה שהעשירים בה תורמים הכי פחות בעולם המערבי. ואיך הם תורמים? דרך החברות הנסחרות בבורסה. בעצם הציבור תורם אבל בעל השליטה מקבל את הקרדיט”, אמרה.
“המעלה הגבוהה ביותר היא לספק לאדם פרנסה ולא תרומה…. וכשיש בעלי הון שעושים תספורת, ובונים וילה בכפר שמריהו ותורמים לקהילה זה לא בסדר. במיוחד שכשאני שומעת שאילן בן דב הולך לפטר מאות אנשים. אז אפשר לומר “טוב הם בהפסדים” אבל זה פשוט לא נכון ב-2010 חברות הסלולריות הרוויחו ביחד 11.8 מיליארד שקלים ועוד חילקו דיבידנדים”, אמרה.

“היום התאגידים כבר לא עוסקים לעשיית רווחים לבעלים שלהם אלא רק לבעלי השליטה. בגלל זה הם משלמים ללוביסיטים, זה כבר מזמן לא קפיטליזם”, ציינה יחימוביץ’.
יו”ר מפלגת העבודה הדגישה בדבריה כי “יש הרבה פתרונות למצב כיום – קוראים לזה סוציאל דמוקרטיה בניגוד לנאו-ליברליזם אכזרי”, ציינה. “אני מאמינה שאנשים לימדו אותנו לחשוב שאנחנו אנשים נורא אינטרסנטיים וזה לא נכון. כל יום אנשים עושים דברים שהם ממש לא משתלמים”, אמרה.

“לא מתחברת ל’השלום מתחיל בתוכי'”

עוד הוסיפה יחימוביץ’ וכיוונה לססמא “השלום מתחיל בתוכי” של שרי אריסון, “הטפה לאמון מלא זאת הטפה לניו אייג’יות מהסוג של שרי אריסון ‘השלום מתחיל בתוכי’. אני לא רוצה להתחבר לשלום בתוכי אלא להסתכל על החברה על העוולות שלה”, אמרה. “אי אפשר להטיף לנו לאהוב את כולם, להיות מאושר עם השלום שמתחיל בתוכי, עם השאנטי שלהם- זאת הטפה להתעלם מעוולות. האינדיבידואליזם הקיצוני פשה כאן כל כך עמוק, הסתכלות החוצה דעכה ונעלמה והפכנו להיות “אני” וזה מסוכן כי ברגע שזה קורה אנחנו מפסיקים להיות “חברה”.

“אני מגדלת שני ילדים וזה נורא לא משתלם ובכל זאת אני עושה את זה כי אני אוהבת אותם. אנשים מתגייסים לצבא ולעתים מקריבים את עצמם. ולמה הם עושים את זה? כי זה ממש לא משתלם. אחרי כמה עשורים של “אני, עצמי ואנוכי” אנחנו פתאום רואים את צעירים שמדברים ב”אנחנו”. הדור הגדול הזה שנראה ברחובות בבמחאה החברתית – זה דור העתיד. זה דור שקורא תיגר על המציאות בה אנו חיים, דור שמוכן לעזוב את הפייסבוק ולצעוד ברחובות. אנחנו עומדים על סיפו של עידן הרבה הרבה יותר טוב”, אמרה.

תאריך פרסום:11/12/2011